Devlet Destekli Kümes Hayvancılığı

Devletin hayvancılıkla uğraşan bireylere sunduğu devlet destekli kümes hayvancılığı kredisi, bu sektörde faaliyet gösteren bireyler için oldukça yarar sağlamaktadır. Ziraat Bankası, hayvan yetiştiricilerine devlet destekli hayvancılık kredisi veren bankalar arasındadır. Verilen bu finansman ile hayvancılık sektörü desteklenmekte ve bu sektördeki bireyler için avantaj sağlanmaktadır. Devlet destekli kümes hayvancılığı, finansman desteğine ihtiyacı olan kişiler için bir fırsat kapısı olmaktadır.

Ayrıca devlet destekli konut kredisi bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Hayvancılık Finansmanı

Devlet destekli hayvancılık kredisini bireylere sunan Ziraat Bankası, hayvan yetiştiricilerine oldukça uygun ödeme koşulları sağlamaktadır. Ziraat bankası ile kredi kullanan bireyler;

  • Büyükbaş hayvanlar için yapacakları yatırımlar için
  • Küçükbaş hayvanlar için yapacakları yatırımlar için
  • Kümes ve kanatlı hayvanlar için yapacakları yatırımlar için oldukça uygun koşullarda KOSGEB destekli hayvancılık kredileri alabilmektedirler.

Hayvancılık Hibesi İçin Şartlar

Hayvancılık hibesinden faydalanmanın koşulları bulunmaktadır. Hayvancılık hibesi için şartlar şunlardır:

  • Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıtlı olarak minimum bir yıl tarımsal faaliyet yapmış olmak gerekmektedir.
  • En az 10 tane büyükbaş hayvan ve en çok 50 büyükbaş hayvan alacak olmak gerekmektedir.
  • Küçükbaş hayvan kategorisinde en az 100, en çok 200 hayvan satın almak gerekmektedir.
  • Yeni bir ahır inşa etmek ya da mevcut ahırın onarımını yapmak şarttır.
  • Hayvancılık faaliyetlerinde kullanılacak araç gereç ve makine alımları için hibe sağlanmaktadır.

Devletin Sunduğu Hibe Tutarı

Hayvancılık sektöründe devletin sunduğu hibe tutarı, ortalama yapılacak olan masrafın 50%’lik kısmıdır. Örneğin 40.000 TL hayvancılık toplam maliyeti için devlet 20.000 TL finansman desteğinde bulunmaktadır. Hayvancılık hibesinden faydalanmak isteyen bireylerr, ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerine başvuru yaparak, hazırladıkları projeyi onlara sunmalıdır. Ayrıca Genç Çiftçi Projesi ile de kırsal kesimde ve kentlerde yaşayan gençleri tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönlendirmek amacı bulunmaktadır. Bu projeden yararlanmak isteyenlerin Ziraat Bankası’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Devlet destekli hayvancılık kredisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Şekerbank Tavukçuluk Kredisi

Şekerbank, kümes hayvancılığı olan tavukçuluk ile kredi finansmanı sağlamaktadır. Şekerbank tavukçuluk kredisi ile et ve yumurta tavukçuluğuna, kanatlı hayvan ve hindi yetiştiriciliği yapan çiftçilerin işletmelerini geliştirmeleri adına, bu hususlarda faaliyet göstermeye başlayacak olan çiftçilere ya da şirketlere işletme geliştirme, büyütme, modernleştirme ya da sıfırdan bir tesis kurmak adına gereksinim duyacakları finansmanı sağlamaktadır. Banka, yumurta tavukçuluğu için işletme sahiplerinin 5.000 kapasiteli bir tesisinin bulunması ya da minimum belirtilen kapasiteye ulaşabilecek olan yetiştiricilere destek sağlamaktadır. Kredide maksimum vade 60 aydır.

One Reply to “Devlet Destekli Kümes Hayvancılığı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir