Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

2019 Evde bakım maaşı Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara ödenen aylık ücrettir. Evde bakım maaşı 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olmak üzere 1.207, 26 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakım parası alınabilmesi için gereken şartlar 3 ana başlıkta toplanıyor. Evde bakım maaşı alabilmek için devlet tarafından sağlanması istenen şartlar şunlardır:

  • Evde bakım maaşı müracaatında bulunan kişinin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almış olduğu engelli raporu bulunmalıdır. İlgili raporda başvuru sahibinin engel oranı en az % 50 olmalıdır.
  • Evde bakım maaşı müracaatında bulunan kişinin yaşamını sürdürdüğü hanenin toplam geliri hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde, kişi başına düşen aylık gelir tutarı hesap yapılan dönemde belirtilen asgari ücretin 2/3’den daha fazla olmamalıdır.
  • Evde bakım maaşı bağlanması için müracaat eden engelli vatandaşın kendi ihtiyaçlarını ( Tuvalet ihtiyacı, yardımsız yemek yemek vb.) yardımsız görememesi halinde, engelli raporunda bulunan ’Ağır Özürlü’’ kısmının hastane tarafından ‘’evet’’ olarak işaretlenmiş olması gereklidir.

Ayrıca anaç sığır desteği hakkında bilgilere yazımızdan bakabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu

Evde bakım parası müracaatı için, engelli bireyin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı   İl Müdürlükleri’ne giderek başvuru yapması gerekir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusunda Gerekli Evraklar

Evde bakım maaşı müracaatı için istenen belgeler şunlardır:

  • Müracaatta bulunan engelli vatandaşın ve/veya kendisine bakmakla yükümlü kişinin   nüfus cüzdanı/cüzdanlarının fotokopisi,
  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış ve aynı hastanenin Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış engelli raporu aslı ya da fotokopisi,
  • Başvuru yapan engelli vatandaşın en son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafı,
  • Engelli vatandaş tahsil hayatına atıldı ise kendisine ait öğrenim durumunu bildiren evrak fotokopisi,
  • Engelli vatandaşa vasi tayin edilmiş ise, konu ile ilgili mahkeme kararı,
  • Bahse konu engelli kişinin anne ve babasının boşanmış olması halinde, bu durumu belgeleyen mahkeme kararı istenir.

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Müracaatından Sonraki Süreç

Evde bakım maaşı başvurusunda bulunan özürlü vatandaş ve ailesi hakkında devlet tarafından soruşturma yapılır. Bu soruşturma bir sosyal çalışmacı/ bir çocuk gelişimci/ bir fizyoterapist/ bir sağlık memuru/ bir sosyolog ya da bir doktor bulunan 3 kişilik  bir heyet tarafından yapılır. İnceleme engelli bireyin yaşadığı eve heyetin gelmesi ile yapılır. İnceleme sonucu oluşturulan ‘’bakım raporu’’ İl Müdürlüğü’ne yollanır.  Evde bakım maaşı müracaatının sonuçlanması yaklaşık 3 ila 6 aylık bir süre içinde olur.

One Reply to “Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir