İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Şartları

İŞKUR İşsizlik maaşı, çalışanların işsiz kalmalarını takiben uğradıkları mağduriyeti gidermek için yeni bir iş buluncaya kadar geçen sürede kendilerine ödenen aylık ücrettir. Bu yazımızda İŞKUR işsizlik maaşı başvuru işlemi ve koşulları hakkında genel bilgiler veriliyor.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvuru Hakkı Bulunanlar

İŞKUR’dan işsizlik maaşına müracaat hakkı bulunan kişilerin taşıması gereken şartlar 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kanununda tanımlanmıştır. Bu şartlar şunlardır:

  • İşsiz kalınması vakasında işçinin kendi suçu ya da isteği bulunmaması gerekir.
  • İşçi, iş akdi fesh edilmeden önce en az 120 günlük süre boyunca hizmet sözleşmesi şartlarına bağlı olarak çalışıp, primlerinin yatırılmış olması gereklidir.
  • İşçinin hizmet akdi fesh edilmeden önceye ait 3 yıllık süre zarfında minimum 600 günlük işsizlik sigortası primi ödenmiş olmalıdır.
  • İşçi hizmet akdi fesh olduktan sonraki ilk 30 gün içinde durumunu İŞKUR’a bildirerek müracaatını yapmış olmalıdır.

KOSGEB personel maaş desteği nasıl alınır? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvuru Yolları

İŞKUR işsizlik ödeneği için işçinin başvuruda bulunması gerekir. İŞKUR işsizlik maaşı başvuru işlemi için kanuni olarak belirtilen süre 30 gündür. Yani işçi işsiz kaldıktan sonraki ilk 30 gün için de İŞKUR’a müracaat etmelidir. Başvurular İŞKUR’a şahsen gidilerek yapılabildiği gibi internet üzerinden online olarak da yapılabilir.

İnternet üzerinden müracaatta bulunulacak ise kullanılabilecek internet adresleri şunlardır:

  • iskur.gov.tr
  • https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-ödenegi-basvurusu

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi Geçirilmesi Halinde  

Herhangi bir sebeple işsizlik maaşı müracaatı 30 gün içinde yapılamamış ise, başvuru yapıldıktan sonra bağlanan ödenekten, geciken süre kadar bir tutar kesinti yapılır. Bu mağduriyetin yaşanmaması için yasal olarak belirtilen 30 günün geçirilmemesinde yarar vardır.

KOSGEB kadınlara kredi desteği nasıl alınır? Yazımız içerisinden öğrenebilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Alınabilecek Süre

İŞKUR işsizlik ödeneği alınabilecek süre işsiz kalan işçinin şartlarına göre değişiklik gösterir. Her işçinin durumuna göre işsizlik maaşının ödenmesi gereken süre yasalarla belirtilmiştir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanun uyarınca, işsiz kalan vatandaşa verilecek işsizlik ödeneği  süresinin bağlı olduğu koşullar şunlardır:

  • Eğer işçi sigortalı olarak en az 600 gün çalışmış ve 600 günlük primi eksiksiz olarak yatırılmış ise, işsizlik maaşı alabileceği süre 180 gündür.
  • Eğer işçi sigortalı olarak en az 900 gün çalışmış ve 900 günlük primi eksiksiz olarak yatırılmış ise, işsizlik maaşı alabileceği süresi 240 gündür.
  • Eğer işçi sigortalı olarak en az 1080 gün çalışmış ve 1080 günlük primi eksiksiz olarak yatırılmış ise kendisi tarafından alınabilecek işsizlik maaşı süresi 200 gündür.

İŞKUR işsizlik maaşı başvuru şartları hakkında güncel bilgiler bunlardır.

One Reply to “İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Şartları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir